21 sierpnia 2018
Pierwsza wizyta u stomatologa – kilka słów o tym, jak zachęcić malucha do dbania o zęby
Wiek metaboliczny może nam bardzo dużo powiedzieć o tym w jakiej kondycji aktualnie znajduje się nasz organizm. Na pewno wielu z nas nie do końca wie, co oznacza to określenie i jak powinniśmy je prawidłowo interpretować.
Metabolizm to nic innego jak całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w naszym organizmie.
Wiek metaboliczny może pokazać nam, w jakim tak naprawdę stanie jest nasz organizm. Czy dobrze się czuje, w jakiej jest kondycji fizycznej? Ponadto, sprawdzając wiek metaboliczny naszego organizmu możemy dowiedzieć się również, czy składa się on z właściwych proporcji tj.: tkanki mięśniowej, tłuszczowej i jaki jest stopień otłuszczenia narządów wewnętrznych. Nie da się ukryć, że sposób naszego odżywiania i aktywności znajduje swoje odzwierciedlenie w stanie narządów wewnętrznych.
Wpływ na wiek metaboliczny ma również odpowiednie nawodnienie organizmu i szybkość jego regeneracji.
Te wszystkie wyżej wymienione parametry są podstawą do obliczenia tempa metabolizmu. Oczywiście im większe jest tempo, tym niższy jest wiek metaboliczny.
Określenie wieku metabolicznego, to dla nas ważna informacja, o stanie zdrowia naszego organizmu. Na przykład jeśli mamy nadwagę, której towarzyszy duża ilość tkanki tłuszczowej i wysoki poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych i niestety niska masa mięśniowa – wtedy możemy spodziewać się, że nasz wiek metaboliczny będzie większy od tego metrykalnego. Jest to dla nas informacją, że nasz organizm niestety nie czuje się najlepiej i jest w złym stanie. Dla niektórych taki wynik bardzo często bywa dużym zaskoczeniem, co daje do myślenia i nierzadko jest motywacją do zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych. W odwrotnym przypadku, jeśli wiek metaboliczny jest równy lub niższy od metrykalnego to znaczy, że jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej, a nasz organizm ma się niezwykle dobrze.
Znane są różne grup produktów, które mają korzystny wpływ na wiek metaboliczny. Włączenie ich do codziennej diety bardzo dobrze wpłynie na zdrowie i samopoczucie. Naukowcy twierdzą, że jedzone regularnie są w stanie obniżyć nasz wiek metaboliczny o 5, 10 a nawet 20 lat. Zaliczają się do nich między innymi:
Jak widać dobrze jest od czasu do czasu kontrolować wiek metaboliczny i znać skład własnego ciała. Pozwoli nam to na poznanie stanu naszego organizmu. Gdy okaże się, że nie jesteśmy w najlepszej kondycji to warto powziąć jakieś środki i zmienić swoje nawyki, zaczynając od diety i sposobu odżywiania.
3 thoughts to “Ile lat ma Twój organizm? Czyli trochę o wieku metabolicznym organizmu”
Kamilka89
22 czerwca 2018 at 11:18
Miałam okazję na zajęciach z wychowania fizycznego zrobić sobie analizę składu ciała. Mimo, że wyglądam na zdrową i nie jestem gruba, a tym bardziej otyła to wyniki trochę mnie zaskoczyły. Okazało się, że nawet będąc normalnej budowy można mieć obtłuszczone narządy wewnętrzne i dość wysoki wiek metaboliczny. Zmieniłam swoje nawyki żywieniowe i za jakiś czas ma zamiar znów wybrać się na takie badanie i porównać je z poprzednim.
Tomek
23 czerwca 2018 at 09:47
Tak naprawdę nie da się przechytrzyć naszego organizmu w żaden sposób. Wydaje mi się, że dobrze jest zadbać o siebie póki nie jest za późno. Z czasem na pewno będzie gorzej. Wszystko to, co zjadamy prędzej czy później na pewno w jakiś sposób odbije się na naszym zdrowiu, oby nie tylko w ten gorszy sposób.
natalka
23 czerwca 2018 at 22:44
Do tej pory nie miałam jeszcze okazji usłyszeć o czymś takim jak wiek metaboliczny organizmu. Fajnie napisany artykuł, dużo ciekawych informacji.