Sposoby na pozbycie się zmarszczek

Zmarszczki pojawiają się z wiekiem. Są oznaką starzenia skóry. O ile można wyróżnić pewne sposoby na zapobieganie i opóźnienie momentu pojawienia się zmarszczek, o tyle nie da się całkiem im zapobiec. Niezdrowy tryb życia, alkohol, papierosy, długotrwały stres, nawet marszczenie brew – są to przyczyny pojawienia się problemów ze skórą. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów walki ze zmarszczkami.

Naturalne metody przeciwdziałania pojawieniu się zmarszczek

Przede wszystkim należy stosować odpowiedni krem ochronny. Skóra narażona jest na różne czynniki, np. wiatr, mróz, promienie słoneczne. Dlatego zawsze należy pamiętać o zastosowaniu dobrze dobranego preparatu. W drogeriach można zakupić kremy o działaniu przeciwzmarszczkowym, które są przeznaczone dla konkretnego rodzaju skóry, np. dla kobiet po 30 roku życia, po 50 roku życia. Każdy z nich zawiera unikalny skład, wzbogacony o witaminy i związki, na których utratę w danym wieku najbardziej narażona jest skóra.

Najpopularniejsze domowe sposoby na zmarszczki to:

 • masaż twarzy: należy go wykonywać przez około 2 minuty przy wykorzystaniu kremu pielęgnacyjnego. Zabieg powinien być delikatny, aby pobudzić krążenie. Dzięki temu cera stanie się bardziej elastyczna,
 • gimnastyka twarzy: ma na celu pobudzanie pracy mięśni, wystarczy spinać i rozluźniać mięśnie – świetnym ćwiczeniem jest wypowiadanie kolejnych liter alfabetu. Należy jednak pamiętać, że z gimnastyką nie wolno przesadzać, ponieważ może to przynieść odwrotny efekt od zamierzonego,
 • olejek rycynowy: należy nakładać go na twarz. Można dodać niewielką ilość soku cytrynowego. Regularne wykonywanie zabiegu przyczyni się do zmniejszenia zmarszczek.

Do starzenia się skóry i powstania zmarszczek przyczyniają się przede wszystkim brak aktywności fizycznej, zła dieta i używki. Wprowadzenie zasad zdrowego życia pozwoli na opóźnienie procesu starzenia, a skóra, włosy i paznokcie zostaną odżywione.

Profesjonalne zabiegi

Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje zabiegów, wykonywanych przez specjalistów:

 • peeling złuszczający,
 • laser,
 • botoks.

Ceny zabiegów wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Najdroższe jest usuwanie zmarszczek za pomocą lasera. Często jednak bez pomocy specjalisty nie da się rozwiązać problemu ze zmarszczkami.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie botoksu. Zabieg polega na wstrzykiwaniu preparatu w te miejsca, w których widoczne są zmarszczki. Trwa kilka minut. Możliwe jest wykonanie miejscowego znieczulenia specjalnym kremem. Pierwsze efekty będą widoczne po kilku dniach. Zmarszczki zostaną wygładzone, wyraz twarzy złagodzony, a skóra stanie się gładsza, bardziej elastyczna i będzie wyglądała młodziej. Sam zabieg jest bezpieczny, o ile zostanie wykonany przez specjalistę, który dokładnie sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Choć jest to zabieg nieinwazyjny należy pamiętać o tym, że mogą wystąpić działania niepożądane. W Krakowie wykonanie botoksu polecane jest w klinice Medycyny i Ginekologii Estetycznej Bona Dea, gdzie zespół specjalistów do każdej pacjentki podchodzi indywidualnie, oferując usługi na najwyższym poziomie.

Karolina

One thought to “Sposoby na pozbycie się zmarszczek”

 • zuzia

  8 września 2018 at 08:36

  Jako 30 latka bardzo interesuje się tematem zmarszczek, przecież lepiej zapobiegać ich powstaniu. Ciekawi mnie, jakie efekty przynoszą domowe zabiegi przedstawione w artykule.

  Odpowiedz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *