Pierwsza wizyta u stomatologa – kilka słów o tym, jak zachęcić malucha do dbania o zęby

Rodzice często zastanawiają się, jak zachęcić dziecko do pierwszej wizyty u dentysty. W końcu bardzo istotne jest, aby było to spotkanie bezbolesne, nie kojarzące się źle. Przede wszystkim dlatego, że pierwsza wizyta może rzutować na późniejsze podejście dziecka do stomatologa. Jeśli za pierwszym razem zostanie wystraszone, zapamięta przebieg spotkania i na informację o kolejnej wizycie u lekarza będzie reagowało źle – płaczem, niechęcią do wyjścia z domu. Zmuszanie też nie przyniesie większych efektów, a doprowadzi do pogorszenia sytuacji. Nic więc dziwnego, że rodzice niepokoją się przed pierwszą wizytą u stomatologa. Znaczenie będzie miał także wybór odpowiedniego lekarza – takiego, który odpowiednio podejdzie do dziecka, zachęci do dbania o zęby.

Nie zniechęcaj dziecka do dentysty

„Jak nie umyjesz zębów wieczorem to pójdziesz do dentysty, który będzie musiał borować” – jakże często zdarza się rodzicom straszyć tym dzieci. Takie sformułowania mogą wywołać w psychice dziecka złe skojarzenia ze słowem dentysta. Czy można zachęcić dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa? Najlepiej, jeśli pierwsza wizyta nie będzie wiązała się z żadnym działaniem ze strony lekarza. Należy zabrać dziecko, poprosić stomatologa, aby ten pokazał gabinet, narzędzia, którymi pracuje, a na koniec wręczył dziecku naklejkę, dyplom lub kolorowankę. Dzięki temu dziecko zacznie powoli oswajać się z gabinetem dentystycznym, nie zostanie rzucone na „gorącą wodę”. Takie rozwiązanie wydaje się być najsensowniejszym. Dopiero podczas kolejnych wizyt dziecko zacznie się otwierać i możliwe będzie wykonanie pierwszych zabiegów. Muszą one być bezbolesne, trwać krótko. Klinika Stomatologii i Medycyny Estetycznej Arte Clinic w Gliwicach to miejsce, gdzie mali pacjenci mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Na pierwszym spotkaniu ze stomatologiem – podczas wizyty adaptacyjnej – dzieci w formie zabawy poznają gabinet stomatologiczny i nie będą bać się kolejnych wizyt.

Profilaktyka i leczenie zębów mlecznych

O zęby dziecka należy dbać od momentu, kiedy się pojawią. Profilaktyka jest bardzo ważna. Nie należy zaniedbywać tego obowiązku sugerując się, że dziecko ma mleczne zęby i dopiero jak wypadną, pojawią się zęby stałe. Nieleczona próchnica może doprowadzić do powstania stanów zapalnych miazgi, co niesie ze sobą poważne konsekwencje, np. zbyt wczesna utrata zębów.

Zabiegi profilaktyczne wykonywane u najmłodszych pacjentów to:

  • lakowanie bruzd i szczelin,
  • lakierowanie przy użyciu preparatów z fluorem.

Zaleca się wizyty kontrolne u stomatologa co trzy miesiące. Bardzo ważne są jednak działania podejmowane przez rodziców razem z dzieckiem w domu. Po pierwsze częste szczotkowanie zębów. Na początku nie musi trwać długo, aby dziecko się nie znudziło. Warto jest zabrać malucha na zakupy, aby sam wybrał pastę do zębów i szczoteczkę. Z pewnością sprawi to dużo frajdy i radości. Zdrowe nawyki u dziecka należy kształtować od najmłodszych lat.

 

Karolina

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *