Ile natury kryje się pod pojęciem kosmetyków naturalnych?

W ostatnim czasie panuje moda na wszystko, co zawiera w nazwie BIO i jest naturalne. Jak jest w rzeczywistości? Na ile naturalne są kosmetyki określane mianem naturalnych?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożenia, jakie niosą ze sobą substancje chemiczne, zanieczyszczenia, nawozy, żywność modyfikowana genetycznie. Zauważyć można pewną tendencję do sięgania w sklepach po to, co jest BIO, w nazwie ma dopisek naturalne, organiczne. Z pewnością jest to dobry wybór. Należy jednak ostrożnie podchodzić do produktów, które są dostępne na rynku. Przede wszystkim dlatego, że często w składzie można znaleźć różne substancje chemiczne. Część z nich jest bezpieczna, służy jako konserwant. Jeśli jednak dany produkt ma długi okres przydatności (nawet kilka lat) to powinna obudzić się Twoja czujność.

1. Czy kosmetyki naturalne zawierają substancje konserwujące?

Każdy kosmetyk, którego termin ważności jest dłuższy niż kilka miesięcy zawiera w składzie konserwanty. W przypadku kosmetyków naturalnych najczęściej są to substancje uznane za bezpieczne przez instytucje certyfikujące, występujące w naturze, np. benzoesan sodu (naturalnie występuje w jabłkach, jagodach, borówkach, herbacie), kwas cytrynowy (można go znaleźć w pomarańczach, cytrynach, grejpfrutach, truskawkach, kiwi), sorbinian potasu (występuje w jarzębinie europejskiej). W składzie niektórych kosmetyków naturalnych znaleźć można także substancje syntetyczne – tylko takie, które instytucje certyfikujące uznały za bezpieczne, a nie da się ich zastąpić naturalnym składnikiem.

2. Jakich składników nie powinny zawierać kosmetyki naturalne?

Zgodnie z nazwą w składzie kosmetyków naturalnych powinny znaleźć się wyłącznie naturalne substancje. Natomiast do ich produkcji nie są wykorzystywane parabeny, silikony, substancje ropopochodne, substancje modyfikowane genetyczne – GMO.

3. Czy kosmetyki naturalne uczulają?

W Internecie można spotkać się z opiniami, że kosmetyki naturalne składają się wyłącznie z substancji naturalnych, dlatego nie powodują działań niepożądanych oraz alergii. Niestety nie można się zgodzić z tym poglądem. Należy zauważyć, że alergie dotyczą także substancji naturalnych – w tym składników pożywienia, np. orzechów. Kosmetyki naturalne mogą wywołać reakcję alergiczną. Osoby, które są alergikami powinny dokładnie zapoznać się ze składem danego preparatu, aby upewnić się, że nie ma w nim substancji uczulającej.

4. Czy kosmetyki naturalne są lepsze od sztucznych?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim należy zauważyć, że wszystkie preparaty znajdujące się w sprzedaży są przebadane i składają się wyłącznie z dopuszczalnych składników. Jednak to, jaki wpływ mają na nasze zdrowie, jeśli są przez lata używane, to zupełnie inna kwestia. Przewagą kosmetyków naturalnych jest to, że w przypadku ich stosowanie, nie są wchłanianie substancje szkodliwe. Bardzo często sięgają po nie osoby z alergiami, ponieważ preparaty są skuteczne i bezpieczne dla ich skóry (o ile nie zawierają w składzie substancji uczulającej).

Karolina

One thought to “Ile natury kryje się pod pojęciem kosmetyków naturalnych?”

  • calineczka

    8 września 2018 at 08:32

    Od dawna wiadomo, że to co naturalne jest najlepsze 🙂 Odkąd używam naturalnych kosmetykow moja cera promienieje, z czystym sercem polecam

    Odpowiedz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *