Czym jest implant? W jaki sposób jest zakładany?

Zdarza się tak, że uzębienie jest zbyt wcześnie utracone, wskutek choroby lub urazu mechanicznego. Trudno jest wyobrazić sobie dwudziestoletnią osobę, która nosi protezę – rozwiązaniem w takiej sytuacji jest implantologia. Zakładanie implantów ma na celu uzupełnienie braków w uzębieniu. Implant to po prostu sztuczny korzeń, który jest bazą do umieszczenia korony zęba (sztucznego zęba).

Zabieg założenia implantu

Zakładanie implantu przebiega kilku etapowo:

  • wszczepienie implantu: specjalista wywierca w kości otwór, w który wkręcany jest implant. Jeśli jednak okaże się, że doszło do zaniku kości, lekarz przeprowadzi regenerację kości, aby powstała odpowiednia ilość tkanki kostnej. Zabieg trwa około dwóch godzin. Po wszczepieniu implantu lekarz zszywa ranę. Sztuczny korzeń nie jest widoczny. Następnie dochodzi do zrośnięcia wszczepionego implantu i tkanki kostnej. Organizm traktuje go jako swoją część. Cały proces trwa od 3 do 6 miesięcy,
  • założenie śruby gojącej: lekarz rozcina zrośnięte dziąsło, aby odkryć wszczepiony implant. W sztucznego korzenia wkręcana jest tzw. śruba gojąca, która nie tylko przyśpiesza gojenie się rany, ale przede wszystkim kształtuje dziąsło pod koronę, która ma być założona na implant,
  • zakładanie korony: jest to końcowy etap mocowania sztucznego zęba, który składa się z dwóch elementów – najpierw lekarz pobiera wycisk protetyczny oraz ustala, jaki kolor ma mieć korona (barwa nie powinna odróżniać się od koloru pozostałych zębów). Następnie mocowany jest filar protetyczny, a na nim korona.

Różnica pomiędzy implantem, a protezą

Protezy zębowe nie kojarzą się dobrze. Od razu nasuwa się myśl, że noszą je osoby starsze, które utraciły zęby. Są dość charakterystyczne, mało estetyczne i bardzo szybko można zorientować się, że ktoś je nosi. Zupełnie inaczej jest z implantami. Są w zasadzie nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Być może to właśnie dlatego cieszą się tak dużą popularnością. Należy jednak pamiętać o jednym. Zabieg musi wykonać specjalista. W często polecanej przez pacjentów klinice implantologiczno-stomatologicznej Ziętek Clinic, znajdującej się w Krakowie, implanty wszczepiają wyłącznie lekarze-dentyści.

Omawiany zabieg jest stosunkowo drogi. W Internecie znaleźć można kilka ofert, gdzie cena usługi wydaje się być niska, przez co atrakcyjna. Należy jednak bardzo ostrożnie podchodzić do tego typu ogłoszeń. Przede wszystkim dlatego, że w profesjonalnych klinikach używane są materiały najwyższej jakości, które gwarantują odpowiednią odporność oraz estetyczny wygląd. Tańsze zamienniki często okazują się mniej wytrzymałe i estetyczne, a sam uzyskany efekt niezadowalający, np. korona metalowa jest dużo tańsza od korony porcelanowej, ale nie ma naturalnego koloru zęba. Natomiast korona akrylowa jest traktowana wyłącznie jako element tymczasowy, ponieważ charakteryzuje się dużą nietrwałością. Wybierając rodzaj korony należy wziąć pod uwagę koronę metalową licowaną porcelaną, koronę porcelanową oraz koronę cyrkonową.

Karolina

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *