Lipofilling, czyli autotransplantacja tkanki tłuszczowej. Na czym to polega?

Tkankę tłuszczową można również wykorzystać ją tak, by wyglądać lepiej. Na tym polega zabieg lipofillingu – co warto o nim wiedzieć?

Najczęściej dążymy do tego, aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Istnieją jednak profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, które potrafią zrobić użytek z komórek tłuszczowych – jednym z nich jest lipofilling, który polega na wykorzystaniu pobranej uprzednio od pacjenta tkanki tłuszczowej do wypełnienia różnych partii twarzy i ciała.

Główne zalety lipofillingu:

 • dwukierunkowe działanie – odchudzanie i wypełnianie
 • bezpieczna metoda o niskim ryzyku skutków ubocznych
 • skrócony czas rekonwalescencji
 • szybko widoczne efekty
 • zabieg może być łączony z innymi zabiegami medycyny estetycznej

Przeszczep tłuszczu – w jakim celu warto go wykonać?

Lipofilling to inaczej autotransplantacja tkanki tłuszczowej, czyli autologiczny przeszczep tłuszczu. To zabieg, który prowadzony jest zarówno w celu pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej, jak również w celu poprawy wyglądu pacjenta przez przeszczepienie tej tkanki w inne miejsce.

Najczęściej tłuszcz pobierany jest z takich obszarów jak uda, brzuch czy pośladki, a następnie może być przeszczepiony w obszar twarzy, aby wypełnić zmarszczki, w piersi czy też w pośladki.

Wskazania do lipofillingu:

 • zmniejszona objętość policzków
 • zatarcie się owalu twarzy
 • zmarszczki na twarzy
 • blizny zanikowe i pooperacyjne
 • fałdy nosowo-wargowe
 • nadmierna wiotkość skóry
 • nieestetyczna powierzchnia dłoni
 • małe i niejędrne piersi
 • małe pośladki

Zatem lipofilling pozwala na wewnętrzne wypełnienie i nadanie objętości różnym partiom ciała oraz piersi z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. Pozwala przy tym na poprawę jędrności, zmniejszenie cellulitu oraz obwodów różnych partii ciała.

Na czym polega lipofilling?

Przed rozpoczęciem zabiegu lipofillingu konieczne jest pobranie tkanki tłuszczowej od pacjenta, a następnie jej właściwe spreparowanie. Jednorazowo pobiera się najczęściej około 20-30 mililitrów tłuszczu. Potem jest on oczyszczany z nadmiaru płynów, aby pozostały w nim wartościowe komórki macierzyste, które posiadają nieograniczoną zdolność do namnażania się i dopasowywania do okolicznych komórek.

Gdy preparat jest już gotowy, specjalista może przejść do następnego etapu, czyli do wszczepienia tkanki tłuszczowej w wybrane miejsca. Wykorzystuje się w tym celu specjalne strzykawki, które pozwalają na precyzyjne dotarcie do celu.

Sam lipofilling najczęściej trwa około 40-50 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych u pacjenta.

Ze względu na fakt, że lipofilling bazuje na tkance pobranej od pacjenta, jest ona całkowicie biozgodna i ryzyko skutków ubocznych jest w tym przypadku znacząco zminimalizowane. Czas rekonwalescencji jest zatem bardzo krótki i pacjent niedługo po zabiegu może wrócić do swojej codziennej aktywności.

Efekty lipofillingu

Najczęściej efekty zabiegu widoczne są po około 1-2 dniach, gdy dochodzi do zmniejszenia się początkowego obrzęku skóry. Miejsca, z których pobrano tkankę tłuszczową, są szczuplejsze, natomiast te, w którą je przeszczepiono, stają się lepiej uwypuklone, gładsze, wyglądają młodziej.

Ze względu na fakt, że lipofilling stymuluje również komórki skóry, jeszcze lepsze efekty można zauważyć po kilku miesiącach od wykonania zabiegu.

Czas utrzymywania się efektów zabiegu jest indywidualny – na ogół tkanka tłuszczowa pozostaje w przeszczepionym miejscu przez około 5 lat, ale czasami utrzymuje się również na dłuższy czas zależnie od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Gdzie można wykonać zabieg lipofillingu?

Aktualnie zabieg autologicznego przeszczepu tłuszczu jest dostępny w wielu gabinetach medycyny estetycznej – z dostępnymi ofertami można zapoznać się przez internet.

Z oferty można skorzystać również w Klinice Bona Dea z Krakowa, która specjalizuj się w medycynie estetycznej. Więcej informacji na temat zabiegu można znaleźć na stronie internetowej: https://bonadea-krakow.net.pl/oferta/dermatologia-estetyczna/adivive-komorki-macierzyste/.

 

 

Karolina

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *