Czym są zaburzenia miofunkcjonalne i jak można je leczyć?

Chrapanie, seplenienie czy ślinienie się mogą być objawem zaburzeń miofunkcjonalnych. Co warto o nich wiedzieć?

 Prawidłowe napięcie mięśniowe w okolicach jamy ustnej jest niezbędne do codziennej aktywności – od oddychania, poprzez mówienie, a skończywszy na jedzeniu. Niestety, nie u każdej osoby mięśnie w obszarze ust działają prawidłowo. Mowa wtedy o tak zwanych zaburzeniach miofunkcjonalnych, które może wyleczyć terapia miofunkcjonalna prowadzona obecnie w wielu ośrodkach w Polsce zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Poważne problemy z napięciem mięśni wokół ust

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ma problemy związane z utrzymaniem odpowiedniego napięcia mięśni w okolicach jamy ustnej. Warto jednak wskazać, że zaburzenia tego rodzaju może powodować znaczne problemy w przyszłości, które mogą prowadzić między innymi do przesuwania się zębów i tworzenia się wad zgryzu, do deformacji czy do problemów z prawidłowym wymawianiem niektórych głosek i niewyraźną mową.

Zaburzenia miofunkcjonalne mogą pojawić się już w młodym wieku. Gdy nie będą leczone, wtedy mogą przenosić się również w dorosłość. Ich konsekwencje mogą być również problemem kompleksów, dlatego rodzice i opiekunowie powinni być wyczuleni na symptomy tego rodzaju zaburzeń.

W takich sytuacjach zalecana jest terapia miofunkcjonalna, której głównym celem jest przywrócenie prawidłowego napięcia mięśniowego w obrębie ust. Kto powinien skorzystać z tego rodzaju terapii? W jaki sposób jest ona prowadzona? Gdzie można się na nią zapisać?

 Terapia miofunkcjonalna polecana jest dla osób, które:

  • utrzymują mimowolnie otwarte usta
  • oddychają przez usta
  • chrapią w trakcie snu
  • często ślinią się w kącikach ust
  • mają często zaczerwienioną i pogrubioną wargę dolną
  • ich język w pozycji spoczynkowej napiera na zęby lub leży między zębami
  • mają problemy z artykulacją głosek takich jak „s”, „sz”, „t”, „d”, „n”, „l”
  • ich mimika twarzy jest osłabiona

Jeśli u osoby często występują tego rodzaju objawy, w takiej sytuacji warto pomyśleć o skonsultowaniu się z ekspertem, który będzie mógł postawić prawidłową diagnozę, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak wygląda terapia miofunkcjonalna?

Głównym celem terapii miofunkcjonalnej jest uzyskanie odpowiedniej pozycji spoczynkowej języka oraz warg, a następnie utrwalenie tej właśnie pozycji. W ten sposób można również utrzymać prawidłowe ułożenie zębów, języka, co pozwala na prawidłowe połykanie, oddychanie i mówienie.

Terapia miofunkcjonalna polega wówczas na wykonywaniu przez pacjenta odpowiednich ćwiczeń mięśni języka, warg, a nawet całego ciała. Są one prowadzone pod kontrolą terapeuty w gabinecie, a następnie także w domu, aby pacjent mógł uzyskać najlepsze rezultaty.

Czas trwania terapii jest indywidualny i uzależniony jest od stopnia zaawansowania zaburzeń u pacjenta. Niekiedy wystarczy tylko kilka miesięcy regularnych ćwiczeń, innym razem konieczne jest prowadzenie ich nawet przez ponad rok.

Warto przy tym zaznaczyć, że terapia miofunkcjonalna przeznaczona jest nie tylko dla dzieci, ale również mogą korzystać z niej osoby dorosłe, u których zostały zdiagnozowane powyżej wskazane zaburzenia. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie terapii!

Gdzie prowadzona jest terapia miofunkcjonalna?

Aktualnie terapia miofunkcjonalna dostępna jest w wielu różnych ośrodkach w Polsce, dlatego też można skorzystać z niej w praktycznie każdym województwie. Liczba ośrodków oferujących tego rodzaju leczenie stale rośnie, ponieważ świadomość na temat zaburzeń związanych z mięśniami wokół ust także jest coraz większa.

Z profesjonalnej terapii miofunkcjonalnej można skorzystać również w Krakowie. Jest ona dostępna w Centrum Terapii Dziecka „Supełek”, które specjalizuje się w leczeniu różnych trudności u dzieci z zespołem Aspergera, autyzmem, dyslalią, alalią, afazją, niepełnosprawnością intelektualną, trudnościami adaptacyjnymi i nadpobudliwością psychoruchową.

Więcej informacji dotyczących terapii, a także cennik wizyt w Centrum można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://www.supelek.eu/terapia-miofunkcjonalna.html.

 

 

Karolina

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *