24 sierpnia 2018
Ile natury kryje się pod pojęciem kosmetyków naturalnych?
W młodej skórze jest go dużo. Jednak im starszy wiek, tym jego ilość jest mniejsza. Poziom kwasu hialuronowego w skórze można jednak uzupełniać!
Na szybkość postępowania procesu starzenia wpływa szereg różnych czynników – to, jak się odżywiamy, jak chronimy i pielęgnujemy skórę, czy palimy papierosy. Chociaż utrata jędrności skóry i powstawanie zmarszczek jest czymś naturalnym, to jednak chcemy, aby te objawy pojawiły się jak najpóźniej. Sprzymierzeńcem w zachowaniu młodości jest wtedy kwas hialuronowy, który nazywany jest również naturalnym eliksirem młodości.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy, który określany jest również mianem hialuronianu sodu czy HA, jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do polisacharydów. Występuje u każdego organizmu żywego – zarówno u najmniejszych bakterii, jak i u ssaków, w tym także u człowieka.
Związek ten znany jest przede wszystkim ze swoich wyjątkowych właściwości wiązania wody – jedna cząsteczka kwasi hialuronowego jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. Właśnie dlatego odpowiada on za prawidłowy poziom nawilżenia tkanek.
Najczęściej kwas hialuronowy występuje w skórze właściwej i jest składnikiem jej macierzy międzykomórkowej. Odpowiada wtedy za sprężystość i brak zmarszczek na skórze. Jednak wraz z wiekiem ilość związku w skórze maleje. Staje się ona nadmiernie sucha, mniej jędrna, zauważalne są zmarszczki.
Na szczęście, poziom kwasu hialuronowego w skórze można obecnie uzupełniać – nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na uzyskanie spektakularnych rezultatów!
Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
Chociaż kwas hialuronowy często dodawany jest do kosmetyków, to jednak nie działa wtedy tak efektywniej jak po wprowadzeniu go w głąb skóry. Właśnie dlatego zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące kwas hialuronowy są tak skuteczne, a przy tym bezpieczne.
Podczas zabiegów stosuje się kwas w trzech formach:
Zależnie od usieciowania kwas hialuronowy ma inną gęstość i stopień wiązania cząsteczek wody, co przekłada się również na jego trwałość. Kwas usieciowany jest najbardziej trwały i używany jest głównie do modelowania owalu twarzy czy wypełniania bruzd. Z kolei kwas nieusieciowany ma lepsze właściwości nawilżające i pozwala na zauważalną poprawę stanu skóry suchej, wiotkiej, przemęczonej.
Zabiegi, w których wykorzystuje się kwas hialuronowy:
To tylko przykładowe zastosowanie kwasu hialuronowego w zabiegach medycyny estetycznej, ponieważ używany jest on również w innych dziedzinach medycyny, na przykład w ortopedii, okulistyce, otolaryngologii, ginekologii.
Jak często można wstrzykiwać kwas hialuronowy w skórę?
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie dają efektu trwałego. Z czasem umieszczony w skórze związek, podobnie jak ten naturalny, zaczyna się rozpadać i jest wydalany z organizmu.
W zależności od indywidualnych predyspozycji efekty zabiegu utrzymują się od około 6 miesięcy do 12 miesięcy. Duże znaczenie ma także tryb życia, na przykład stres, niezdrowa dieta, częste opalanie się powodują skrócenie czasu obecności tego związku w skórze.
Gdy efekty użycia kwasu hialuronowego nie są już widoczne, zabieg może być powtórzony. Jest to całkowicie bezpieczne, dlatego też kwas hialuronowy może być wielokrotnie wstrzykiwany w powtórne miejsce dla zachowania młodego, świeżego wyglądu.
Więcej informacji o kwasie hialuronowym można znaleźć na stronie kliniki MTTEstetica: https://www.mttestetica.pl/kwas-hialuronowy/.
Leave a comment